Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczyny
shutterstock_118624588

A A A

Udar niedokrwienny mózgu jest jedną z najpowszechniejszych chorób neurologicznych i dopada ludzi w każdym wieku. Niestety statystyki medyczne nie napawają nas optymizmem. Z roku na rok wzrasta liczba przypadków zachorowań, a lekarze są zupełnie bezradni. W poniższym artykule zaprezentujemy główne przyczyny zapadalności na udar mózgu, a także wskażemy grupy osób, które są szczególnie narażone na zachorowanie.

Przyczyny zachorowań

Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczynyNiedokrwienny udar mózgu jest spowodowany niedrożnością naczyń mózgowych. Niedrożność może być spowodowana zatorami skrzepowymi, zmianami miażdżycowymi, bądź też nagłymi stanami zapalnymi. Do pomniejszych przyczyn zachorowań należy doliczyć krwawienie naczyniowe bądź też krwotoki podoponowe. Krwotoki mogą być wywołane urazem głowy lub wstrząśnieniem mózgu.

Powstawanie zatorów mózgowych może być wynikową istnienia chorób serca takich jak wady zastawek, ostrego zawału serca czy zaburzeń pracy serca. Zatory mają trojaki charakter. Wyróżniamy zatory kardiogenne, wewnątrztętnicze i paradoksalne. Dość częstą przyczyną udaru jest również uogólniony spadek przepływu krwi przez naczynia, który może doprowadzić do niedostatecznej dystrybucji krwi do tego rejonu.

Bardzo ważne jest, aby wszelkie urazy głowy były konsultowane ze specjalistą. Nawet jeżeli po urazie nie odczuwamy żadnych dolegliwości, nie przesądza to o naszych dalszych losach. Niektóre zmiany urazowe dają o sobie znać dopiero po kilku miesiącach, a nawet po kilku latach.

Przyczyny powiązane

Ryzyko zapadalności na udary niedokrwienne jest szczególnie wysokie w przypadku osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia i lekceważą pierwsze zmiany chorobowe. Osoby, które zaobserwują u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze, bądź też migotanie przedsionków nie powinny tego lekceważyć. Nieleczone choroby tętnicze znacznie podwyższają ryzyko zapadalności na udary niedokrwienne i znacznie skracają nasze życie.

Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce również sprzyja udarom. Spożywanie dużych ilości tłuszczów prowadzi do zmian miażdżycowych i odkładaniu się złogów cholesterolu. Lekarze biją na alarm i podkreślają znaczenie zdrowej diety i racjonalnego trybu życia. Podejmowanie aktywności fizycznej, dbałość o codzienną dietę oraz wykonywanie regularnych badań może zniwelować ryzyko zachorowań na choroby niedokrwienne nawet do zera. Przy podwyższonym ryzyku zachorowania wystarczy niekiedy zażywać odpowiednie leki i suplementy diety. Profilaktyka od zawsze stanowi bowiem najlepszą metodę leczniczą.

Z TEJ STRONY możesz ściągnąć poradnik dla osób, które przeszły niedokrwienny udar mózgu oraz ich bliskich.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczyny Luna

  Ja od dłuższego czasu z przerwami odczuwam dziwne mrowienie na czubku głowy jak bym miała całą powierzchnię czaszki martwą, od czasu do czasu miewam zawroty głowy wszystko się ze mną kręci, ostatnio dopadło mnie to późnym wieczorem kiedy już leżałam w łóżku, nagle pokój zaczął wirować, jak sie podniosłam było jeszcze gorzej, jak leżałam, troszkę lepiej po zamknięciu oczu i otwarciu nawet po ciemku wszystko się kręciło…….czułam przy tym bardzo szybkie bicie serca oraz lekkie mrowienie w lewej nodze, bałam się wstać….potem jakoś zasnęłam a rano do pracy … jednak wciąz czuję jakbym czubek głowy miała dziwnie martwy.Nie zawsze się tak dzieje, są okresy że jest ok, ale są okresy, że sa zawroty i mrowienie w glowie.Mówilam o tym wszystkim lekarzowi rodzinnemu, ponoć to efekt menopauzy i trzeba to przejśc … Mam też zaburzenia rytmu serca od kilku lat……..co robić ?

  Odpowiedz

  • Re: Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczyny wiktor

   Proszę jak najprędzej skonsultować sie z neurologiem-/ tomografia ,rezonans magnetyczny/. Również kardiolog- / próba wysiłkowa,koronografia/. Pozdrawiam,życzę powrotu do zdrowia.

   Odpowiedz

 2. Re: Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczyny Mariusz Siol

  Jestem po udarze mózgu [delikatnym ] bo normalnie chodzę nie mam kłopotu zmową ani żadnych niedowładów ale muszę leczyć nadciśnienie tętnicze cz mogę jeżdzić na rowerze?

  Odpowiedz

 3. Re: Udar niedokrwienny mózgu: najczęstsze przyczyny karolcia

  Witam. Jestem załamana dzisiaj pogotowie zabrało mojego tatę do szpitala od wczoraj boli go głowa i wymiotował co najwazniejsze nie pamięta okresu sprzed jakis 10 lat… w szpitalu zrobii mu tomografię ale wszystko ok i lekarze podejrzewają udar niedokrwienny.Prosze mi powiedziec czy to cos powaznego i czy mozna mu jakos pomoc. A co najwazniejsze to moj tata to okaz zdrowia nigdy nie chorowal i duzo jezdzi na rowerze a ma 58 lat.

  Odpowiedz