Rehabilitacja po udarze mózgu
shutterstock_52082815

A A A

Powrót do pełnej sprawności po przebytym udarze mózgu jest procesem długim, żmudnym i bardzo skomplikowanym. Wiele zależy nie od samego chorego, ale od zaangażowania jego bliskich oraz częstotliwości wykonywania zabiegów leczniczych.

Jak właściwie rehabilitować chorego?

Rehabilitacja winna być dynamiczna i dostosowana do aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Wczesna rehabilitacja poudarowa ma charakter kompleksowy, dlatego też osoba zajmująca się chorym jest odpowiedzialna za utrzymanie jego higieny, prowadzenie ćwiczeń ruchowych i ćwiczeń mowy, a także rehabilitację w zakresie wykonywania codziennych czynności. Taka rozpiętość obowiązków determinuje konieczność pomocy rodzinie chorego i zaangażowania do pracy rehabilitanta oraz pielęgniarki środowiskowej.

Przed wypisaniem chorego do domu lekarz prowadzący udziela wszelkich informacji związanych z dalszą opieką nad osobą po udarze oraz wskazuje ośrodki pomocowe, które pomogą rodzinie nie tylko finansowo. Osoba po ostrym udarze potrzebuje zazwyczaj specjalistycznego sprzętu ortopedycznego oraz łóżka przystosowanego do rehabilitacji. Koszt uposażenia chorego waha się w granicach kilku tysięcy złotych, dlatego tak ważna jest pomoc fundacji i ośrodków pomocy społecznej.

Zobacz, jak może wyglądać rehabilitacja przy pomocy gier wideo:

Augmented Reality Games for Stroke Rehabilitation (University of Ulster)

Codzienna praca z chorym

Kilkugodzinne ćwiczenia rehabilitacyjne są niezbędne do uruchomienia i aktywizacji strony sparaliżowanej. Niemniej istnieją również inne, zupełnie naturalne możliwości przedłużenia ćwiczeń. Jedną z nich jest podawanie posiłków choremu od jego upośledzonej ruchowo strony. Przymusowe odchylanie ciała stanowi bardzo dobre ćwiczenie aktywizujące. Ten sposób możemy wykorzystać również przy podchodzeniu do chorego, bądź też podawaniu mu różnych rzeczy.

Kiedy chory przybiera pozycję siedzącą, można podłożyć mu poduszkę pod zdrowy pośladek, co zmusza tym samym chorą stronę do utrzymania pionowej pozycji. Kiedy chory siedzi na wózku, warto podłożyć pod chore ramię stabilizator, aby uniknąć deformacji ciała i sprawić, aby obydwie strony były ułożone względem siebie symetrycznie.

Deformacje stanowią bardzo ważki problem w przypadku twarzy. Po udarze kąciki ust zazwyczaj opadają i twarz przybiera nieco karykaturalny wygląd. Z tego też powodu tak istotne jest zmuszanie chorego do mówienia i ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy. Nasz wysiłek z całą pewnością zostanie nagrodzony i chory po pewnym czasie wróci do częściowej sprawności.

Gdy chory po udarze odzyska już częściowo sprawność, może ćwiczyć wykonywanie podstawowych czynności w codziennych sytuacjach.  Zobacz:

FUNDACJA UDARU MÓZGU – Jak obrać ziemniaka jedną ręką

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*