Diagnostyka i badania lekarskie w przebiegu udaru mózgu
13

A A A

Udar mózgu bez wątpienia jest stanem zagrożenia życia, wymaga więc od personelu medycznego szybkiego i zdecydowanego działania. Całą procedurę diagnostyczną wykonuje się zazwyczaj w przeciągu kilku godzin, co w efekcie może uratować życie pacjenta z udarem.

Co u lekarza?

Przede wszystkim, diagnoza rozpoczynać się będzie zebraniem dokładnego wywiadu, który zawiera informacje o przebytych dotychczas schorzeniach, ważna jest także informacja na temat postępu objawów przed przybyciem do szpitala. Kolejnym etapem jest diagnostyka fizykalna, która obejmuje przede wszystkim pomiar ciśnienia krwi, osłuchiwanie pacjenta i badanie brzucha, co pozwoli lekarzowi ustalić aktualny stan narządów wewnętrznych, co ma duże znaczenie w kontekście przeżywalności zabiegu operacyjnego. Ostatnim etapem przygotowania do ewentualnego leczenia udaru mózgu, jest dokładne badanie układu neurologicznego, które obrazuje lekarzowi stopień uszkodzeń w tkance nerwowej.

W przebiegu diagnozy istotne jest określenie, jakie dokładnie obszary mózgu zostały uszkodzone i jaki jest stopień zaawansowania uszkodzeń – do tego celu można posłużyć się specjalistycznymi badaniami mózgowia. Wśród najczęściej wykonywanych badań obrazowych mózgu można wyróżnić tomografię komputerową, która powinna być wykonana maksymalnie dobę po dotarciu pacjenta do szpitala. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi odróżnić krwotok podpajęczynówkowy od krwawienia śródmózgowego, od czego uzależnione jest dalsze postępowanie lecznicze.

Poza tomografią komputerową, w przebiegu udaru wykonuje się jeszcze tak zwany magnetyczny rezonans jądrowy, co jest jedną z najnowocześniejszych obecnie metod. Za wykonaniem takiego badania przemawia przede wszystkim większa rozdzielczość obrazu, co pozwala z większą dokładnością określić lokalizację patologicznych zmian, nawet kilkadziesiąt minut po pojawieniu się pierwszych objawów.

Badania układu krwionośnego

Istotną kwestią w postępowaniu diagnostycznym w przebiegu udaru, jest jeszcze określenie przyczyn wystąpienia objawów. W tym celu stosuje się szereg badań mających na celu ustalenie zmian i lokalizację uszkodzeń w układzie krwionośnym, które to są najczęstszą przyczyną udarów mózgu. Powszechnie wykonuje się między innymi: angiografię, badanie dopplerowskie, echokardiografię, EKG lub RTG klatki piersiowej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Diagnostyka i badania lekarskie w przebiegu udaru mózgu Honorata

    Drodzy Państwo! Mam ważne pytanie-czy można dokładnie stwierdzić kiedy nastąpił udar mózgu? Mój tata miał wypadek 1,5 roku temu i podejrzewamy,że wtedy mógł u niego nastąpić udar mózgu.Jednak lekarze zajęli się tylko widocznymi obrażeniami, nie zlecili żadnych badań dodatkowych. Zauważyliśmy nieznaczne zmiany w zachowaniu taty.Niestety za długo czekaliśmy z tomografią. i dopiero teraz wyszło na jaw,że tata miał udar. I z tąd moje pytanie,czy można dokładnie ustalić kiedy mogło dojść do udaru.Bardzo proszę o odpowiedz! Pozdrawiam!

    Odpowiedz

  2. Re: Diagnostyka i badania lekarskie w przebiegu udaru mózgu Żelazny

    Szkoda tylko że rzadko kiedy jest wystarczająco wcześnie diagnozowane. Mój wujek mimo prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego i regularnych wizyt u lekarza i tak zderzył się z udarem :(. Początkowo nic, kompletne warzywo, na szczęście trochę się poprawiło, a później po rehabilitacji w CKR osiągnął namiastkę samodzielności – jest z nim kontakt, mówi (choć ma afazję) i jest w stanie się poruszać.

    Odpowiedz